Stačí spojiť sily ...

     

     Áno. Spojili sme sily. Naša škola, Klub priateľov, ktorý pracuje pri škole a Karpatská nadácia a podaril sa zaujímavý projekt pre nás všetkých. Ešte v marci tohto roku sme zareagovali na výzvu Karpatskej nadácie „Máme radi východ“, ktorého zámerom bolo podporiť rozvoj nekomerčnej kultúry a tvorivosti v rámci stretávania sa ľudí a ich aktívneho trávenia voľného času. Schváleným pohybovo-tanečným projektom pod názvom „Tancuj, tancuj, vykrúcaj ...“, nám nadácia poskytla pomoc a priniesla radosť zdravotne postihnutým študentom, ktorí sa vzdelávajú v našej škole.

 

 

Okrem podpory sebarealizácie týchto študentov a ich vedúcich sa podarilo skultúrniť javisko a zmodernizovať zastaralú techniku potrebnú na hudobný doprovod tanečných skladieb.

 

 

Žiaci na pravidelných stretnutiach pod vedením pedagógov nacvičili rôzne druhy tematických tancov. S nimi sa už úspešne predstavili na tanečnom festivale pohybových skladieb v Trnave, v Košiciach a 22. novembra 2018 sa v rámci osláv Dňa nevidiacich predstavili aj nám. Komu? Svojim spolužiakom, pedagógom, hosťom - rodičom, starým rodičom ...

 

 

Tematicky sme scenár programu zamerali na lásku k domovine. Veď sme sa narodili v jednej z najkrajších krajín na svete. Slovensko je krásna krajina od Dunaja, až po Tatry. Slovensko je naším domovom. Je jedno kam sa na Slovensku vydáte, na sever, či na juh, na západ, či na východ. Všade je krásna príroda a pamiatky, ktoré nám zanechali naši predkovia.
Prečo však máme radi východ Slovenska? Odpoveď sme sa pokúsili dať naším kultúrnym programom.

 

 

Dvadsať žiakov školy účinkujúcich v programe, hodiny nácvikov, obetavosť žiakov i pedagógov dávali tušiť, že to bude zaujímavé. A vyšlo to! Program bol pestrou paletou histórie, pamiatok, nárečia, folklóru, či východniarskeho temperamentu našej perly Spiša – Levoče. To všetko žiaci vyznali v básňach, ľudových piesňach, v scénach tvorivej dramatiky, kedy priblížili príbeh Bielej pani – Juliany Korponayovej, či život a dielo Majstra Pavla z Levoče.

 

 

A čo nesmelo v programe chýbať? Predsa folklór! A ten nechýbal!

 

 

Žiaci sa predstavili so svojimi tanečnými číslami a svoje umenie ukázali a predviedli aj našim hosťom.

 

 

Veľmi si vážime, že typické piesne a tance z oblasti Gemera – Rejdovej nám predstavili manželia Suchanovci, rodičia našej žiačky Nikolky. Aj oni učia svoje dve dcérky láske k folklóru, aj napriek tomu, že Nikolka je na invalidnom vozíku.

 

 

Odhodlanie a radosť, ktorá z nich vyžarovala sa určite preniesla na všetkých zúčastnených.

Sladkou bodkou za programom bola odmena pre všetkých aktívnych žiakov s logom organizácie, ktorá tento úžasný projekt podporila. VEĽKÁ VĎAKA, Karpatská nadácia!    

 

 

A teraz už malá ukážka z programu (zostrih - krátke video)

 

 

 

Za realizátorov projektu

Ing. Miriam Mrovčáková