14. ročník veľtrhu cvičných firiem v Žiari nad Hronom

Na základe pozvánky Súkromnej obchodnej akadémie v Žiari nad Hronom sa naša cvičná firma zúčastnila v dňoch 8. – 9. marca 2010 v poradí už 14. ročníka veľtrhu cvičných firiem v Žiari nad Hronom.

Na veľtrh prišlo 35 firiem prevažne z Banskobystrického, Žilinského a Nitrianskeho kraja, ale bolo zastúpené aj východné Slovensko.

Zamestnanci cvičnej firmy dôstojnou prezentáciou, odvedenou prácou vo firemnom stánku, ochotou a svojím prístupom si získalii množstvo spokojných zákazníkov z radov svojich kolegov v iných firmách, ostatných študentov i pedagógov. Cvičná firma Prúty, s. r. o., Levoča na veľtrhu opäť zabodovala. V záverečnom hodnotení získala 3. miesto v súťaži Naj Slogan ...

V rámci tejto cesty sme absolvovali návštevu Mincovne v Kremnici, ktorá nepretržite už takmer sedem storočí vyrába minciarske produkty patriace medzi špičku vo svete. V priestoroch mincovne je sprístupnená expozícia mincovníctva, kde sme mali možnosť vidieť viaceré historické exponáty, zároveň aj nové, moderné raziace stroje priamo pri razení mincí. Na pamiatku sme si doniesli domov vlastnoručne vyrazené mince.

Na krásnom mieste pri Kremnických Baniach na strednom Slovensku stojí vedľa starobylého Kostola sv. Jána Krstiteľa vztýčený kameň. Oznamuje, že práve tu sa nachádza geografický stred Európy. Slovenský geografický stred Európy sa nachádza v Kremnických vrchoch. Leží trochu bokom od hlavnej cesty z Kremnice do Martina, pri gotickom kostole svätého Jána Krstiteľa. Tento dôležitý geografický bod je označený malým pamätníkom pri obrannom múre kostola.

Účasť študentov na tejto školskej akcii, ktorú sa podarilo zrealizovať vďaka finančnej podpore Mesta Levoča, súkromnej podnikateľky Eleny Bigošovej, Reštaurácie Biela Pani Levoča a Klubu priateľov ZPM rozšírila ich odborné vedomosti, profesionálne skúsenosti a zručnosti a okruh všeobecných poznatkov, ktoré patria ku kultúre osobnosti vzdelaného a uvedomelého mladého človeka.

Ing. Miriam Mrovčáková
lektorka cvičnej firmy